Modernizasyon

Yapım yılı ve ve asansörlere biçilen 10 yıllık mekanik ömür göz önüne alındığında, belli bir zaman sonra asansörün çalışma performansının da düşmesi sebebiyle modernizasyon kaçınılmaz olmaktadır.

Modernizasyon Görsel ve Teknik anlamda olmak üzere 2 ye ayrılır.

Görsel Modernizasyon daha çok sistem düzgün çalışıyorsa Kabin Dekorasyonu ve Buton yenilenemesiyle sağlanabilir.

Kabinler yerinde iç dekorasyona tabi tutulabilir.
Duvar kaplamaları laminat veya paslanmaz yapılır.

Tavan ve taban döşemesi  yenilenerek daha ferah daha aydınlık bir kabin görüntüsü elde edilebilir.

Yerinde dekorasyon yapılsa bile emniyet yönünden sakıncalı olan kabinler ise, Taşıyıcı Süspansiyonları ve Paraşüt Sistemleri başta olmak üzere, bütünüyle yenilenmek zorundadır.

Kabin Yenilenmesi esnasında tam otomatik kabin içi emniyet kapısı takılması asansörünüzün güvenliğini arttıracaktır
   
 Kat ve Kabin içi butonları digital veya LCD göstergeli olarak yenilenerek kullanıcının son derece estetik ve lık butonları kullanarak tatmini sağlanabilir. Yeni butonların çalışabilmesi için  kumanda tablosu ve tesisatın da  değişmesi gerekebilir.

Teknik modernizasyon ise sistemin düzgün ve sağlıklı  çalışmadığı emniyetten yoksun asansörlere uygulanır. Bu modernizasyonda; aşağıdaki tüm ekipmanlar yenilenebilir. 

Eski tip tek hızlı çok ani ve sert duran,  sadece basılan kata giden, asansörlerin kumanda tablosu ve makinalarının yenilenmesiyledaha hızlı ve basılan her kata sırayla gidebilen asansörlere dönüşüm mümkündür.

Modernizasyon teklifleri için mutlaka çalışan asansörünüz A dan Z ye incelenerek Teknik İnceleme Raporu doldurulduktan sonra çalışma durumuna uygun olarak teklif hazırlanır.

Makina : Çalışan eski asansörlerin bir çoğunda tek hızlı 0.63 m/sn makinalar mevcuttur. Duruş kalkış konforunun çok kötü olduğu bu sistemler yeni nesil çift hızlı yada kademesiz hızlı makineler ile yenilenerek hem hız hem de duruş kalkış konforu açısından son derece iyi sonuçlar elde edilebilir.
 
Tablo : Tek hızlı makine motrun tek başına yenilenmesi mümkün olmadığı için yeni hıza ve sürüş şekline uygun olarak kumanda tablosu da son teknoloji ürünü CPU kontrollü CE belgeli olarak sellektif kumanda şeklinde yenilenir.
 
Tampon : Kuyu dibi ve üstü emniyet mesafeleri için kabinin ve karşı ağırlığın altında bulunan tamponlar EN-81-1 standartı gereği CE belgeli olarak yenilenir 
 
Regülatör : Asansörde Can Güvenliği dendiği zaman ilk akla gelen paraşüt sisteminin çalışmasını sağlayan Regülatör sistemi de  aşağı-yukarı yönde etkili olarak, tüm aparatlarıyla beraber EN-81-1 standartı gereği CE belgeli olarak yenilenir 
 
Paraşüt : Asansörün kontrolsüz olarak hızlanması durumunda devreye giren fren tertibatı da EN-81-1 standartı gereği CE belgeli olarak yenilenir 
 
Kilit : Manuel kapıların en önemli aksamı olan kapı kilitleri de EN-81-1 standartı gereği CE belgeli olarak yenilenir 
 
Ups : Asansörün kendi panosu ile beraber uyumlu olarak çalışabilcek bu kurtarma sistemi, elektrik kesilmesi anında bir kaç saniye içersinde devreye girerek, iki kat arasında kalmış ve emniyet devreleri kapalı kabini en yakın kata getirir ve (eğer varsa) otomatik kapıların açılılarak içeride mahsur kalan kullanıcının kabinden çıkmasına olanak sağlar.
 
Deprem Sensörü Deprem sonrasında, asansörleri kullanarak binadan ayrılmaya çalışmak kesinlikle çok yanlış ve yaygın bir davranıştır.

Depremlerde asansörün çalışmaya devam etmesi, asanasör karşı ağırlığının kılavuz raylardan çıkması yada taşıyıcı halatların makina kasnak yuvalarından çıkması pahallı ve onarılması zaman alıcı arızalara sebebiyet verir.

Bizler asansörlerimize sismik röle ilave ederek şiddetli bir deprem anında asansörünüzü en yakın kata getirerek durmasını, kapıların açılarak asansansörde mahsur kalmanızı önlüyor,dış kumanda çağrılarına cevap verilmesini iptal ederek deprem sonrası binaların asansör kullanılarak boşaltılmasını önlemiş oluyoruz.
Sismik röle, şiddetli bir deprem anında sismik hareketleri algılayıp kontrol sinyalleri üreterek kumanda tablosuna ve butonlarına kısıtlama getirmektedir.